Адвокат Петромир Кънчев и Анелия Торошанова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Емил Николов
„Много е важно намаляването на парламентарната квота за членовете на ВСС. В момента половината състав на ВСС е назначен от политици, а това е в пряк разрез със зависимостта на съдебната власт.“
Децентрализиране, прозрачност, ефективност и отчетност – това са основни принципи за дейността на прокуратурата, според тезите на Инициативата. Защо най-дълбоките реформи трябва да се направят именно там?
„Тази централизираност на прокуратурата е изключително вредна. Тя е приета с Конституцията от 1992 г. Това е същият модел Вишински на прокуратурата, който съществува от 80 години насам във всички бивши социалистически страни.“
„Един от принципите, които заложихме, е ефективност на прокуратурата. Това означава когато си жертва на нарушение или престъпление и подадеш жалба в прокуратурата, да се разследва и да има реален резултат. Тази седмица имаше доклад на Инспектората към ВСС. Бяха изнесени кощунствени данни – преписки от 21 години още са висящи.“
„В момента главният прокурор, неговите заместници и ръководителите на по-долни прокуратури са един вид ненаказуеми. По никакъв начин не може да им се търси отговорност за лошо свършена работа, за извършено престъпление или нарушение.“
След срещата с Моника Маковей Инициатива „Правосъдие за всеки“ отправи покани за диалог с парламентарно представените политически партии, които подкрепиха съдебната реформа Има ли истинска воля за нейното осъществяване? Чуйте разговора с Ирен Филева в студиото на БНР.