Идеите за коренни промени в българската съдебна система отново се обсъждаха в Пловдив, където на 6 септември – в Деня на съединението, беше учредена Националната гражданска инициатива „Правосъдие за всеки”. Срещата в Дома на културата се проведе на друга знаменателна дата – 10 ноември, с участието на Любомир Авджийски, Мирослава Петрова, Ния Гичева и Михаил Екимджиев. Адвокат Екимджиев изказа пожелание за успех на начинанието пред микрофона на БНТ2.
„Надяваме се да бъдем чути. Самата процедура задължава парламента в тримесечен срок от момента, в който ние внесем нашата подписка с хората, които подкрепят нашите 7 идеи за промени в Конституцията, Народното събрание да се произнесе по нашето искане.”
Начинанието обединява не само юристи, а хора, които настояват за по-радикална съдебна реформа, припомня известният провдивски адвокат в интервю за вестник „Марица”.
„Реформата засяга най-важния проблем на българското правосъдие – неефективността и зависимостта на прокуратурата, а също и прозрачността в работата на Висшия съдебен съвет.
Така че ние настояваме да се върне конституционната реформа – както беше замислена и както беше предложена на българската общественост, без тежките компромиси, които бяха направени и които капсулират прокуратурата в сегашния постсталинистки вид.
Смятаме за изключителен успех, че чрез Радан Кънев успяхме да внесем нашите предложения в Народното събрание, защото по-скоро разчитахме на граждански натиск чрез подписката. Тя продължава, ще се популяризира в цялата страна, за да се види, че не само Реформаторите застават зад идеите ни, но има подкрепа от гражданското общество и правната общност.”
Юристът с десетки спечелени дела в Европейския съд в Страсбург разяснява нагледно една от идеите на Инициативата, предложена лично от него. Това е промяна в чл. 120 от Конституцията, който сега дава възможност за необжалваемост на административни актове.
„В момента работя по такъв казуз – до къщата, в която живеете, се издава строително разрешение за съседна сграда. Строежът предвижда да се зазидат прозорци и да се събори тераса, които са законно построени. Собственикът се опитва да обжалва, но текст от чл. 149 от ЗУТ те лишава от право да обжалваш този акт.”
От „Правосъдие за всеки“ смятат, че у нас трябва да се въведе румънският модел за реформа в съдебната система, отбелязват „Густонюз“ и други пловдивски медии дни преди Конституционните промени да излязат отново на преден план в дневния ред на българския парламент.